Fotograf Lublin - Fotografia ślubna Lublin - Barbara Gnyp - Fotograf na chrzest Lublin Fotografia ślubna Lublin | Fotograf Lublin: Ślub i wesele - o czym warto pamiętać | Fotografia ślubna | Lublin

Ślub i wesele - o czym warto pamiętać | Fotografia ślubna | LublinŚlub to jeden z najpiękniejszych dni w Waszym życiu. Jako fotograf zawsze staram się uwiecznić jego piękno na fotografiach. Poniższy poradnik ma na celu pomóc zarówno Wam, jak i innym fotografom i filmowcom w lepszej pracy.

Większość zdjęć, które wykonuję, to ujęcia niepozowane i zatrzymane chwile, ale jest kilka elementów, które można przygotować, by zdjęcia były piękniejsze :)

Zapraszam do lektury :)O czym warto pomyśleć i koniecznie ustalić z fotografem jeszcze przed ślubem

Godziny

O której godzinie fotograf ma się pojawić podczas przygotowań, jeśli wchodzą w skład reportażu. Poza tym godzinę ceremonii ślubnej i zakończenie czasu pracy.

Podpisywanie dokumentów

Czy podpisujecie dokumenty przed ślubem, a może po ślubie? Na ołtarzu, czy w zakrystii?

Wejście do Kościoła

Czy w wejściu wita Was ksiądz i wprowadza do Kościoła, czy Panna Młoda jest prowadzona przez ojca?
Zakończenie mszy

W większości przypadków pod mszy ślubnej Pary idą pomodlić się przy bocznym ołtarzu. Jeśli u Was jest inaczej, warto o tym wspomnieć.

Zdjęcie grupowe pod Kościołem

Jeśli chcecie zdjęcie grupowe, to warto to podkreślić. Najlepiej jeśli zdjęcie jest wykonane przed składaniem życzeń, gdy pod Kościołem są obecni jeszcze wszyscy goście.

Składanie życzeń

Czy życzenia będą składane tuż po ceremonii ślubu przed Kościołem, czy dopiero na sali weselnej? Jeśli pod Kościołem, to czy fotograf ma być tutaj z Wami aż ruszycie do lokalu, czy może wcześniej pojechać na salę weselną i zrobić zdjęcia pustej sali, dekoracji, stołów i detali?


Specjalne atrakcje

Jeśli szykują się jakieś ciekawe atrakcje (np. gołębie, serpentyny, tort, podziękowania dla rodziców, specjalne dania, lampiony) koniecznie o tym wspomnijcie!


Poinformujcie gości (DJ'a, zespół) o obecności fotografa

Szczególnie jeśli podejrzewacie, że ktoś z gości może być chętny do robienia Wam zdjęć.

Czemu to takie ważne?

Niech Wasi goście skupią się na uroczystości i będą w tym dniu w pełni z Wami, a mi pozostawią miejsce do swobodnej pracy, za którą mi płacicie. 
Szczególnie odnoszę się tutaj do ślubu, gdzie każda kolejna osoba, która robi Wam zdjęcia powoduje zamieszanie, które może nie spodobać się księdzu. Słyszałam o przypadkach wyproszenia nie tylko tych osób, ale i fotografa z Kościoła. 
Poza tym najczęściej osoby te robią zdjęcia używając wbudowanych w aparatach lamp, które mogą zepsuć moje ujęcia, a jak wiecie podczas ślubu wszystko dzieje się dość szybko (szczególnie nakładanie obrączek) i nie ma możliwości powtórki ujęcia. 
Jeśli chodzi o DJ-a. Dodałam go tutaj, bowiem na jednym z wesel trafiłam na "pomocnika" ów DJ-a, który usilnie próbował mi przeszkadzać. Po pierwsze biegał dookoła błyskając właśnie wbudowaną lampą i przepalając moje kadry, a po drugie wielokrotnie wchodził w kadr. Wyobraźcie sobie sytuację, gdzie składacie podziękowania rodzicom, a wszędzie w tle jest obca osoba stojąca na palcach i próbująca zrobić Wam zdjęcie. W takiej sytuacji niestety, ale tylko Wasza interwencja może przynieść jakąś reakcję.


PRZYGOTOWANIA
Miejsce

Im większe pomieszczenie, im więcej naturalnego światła wpadającego przez okno i im bardziej neutralny kolor ścian - tym lepiej. Jeśli przeglądacie zdjęcia ślubne, to przypatrzcie się jak wyglądają przygotowania w jasnych pomieszczeniach i np. w pokoju z białymi ścianami. Zrozumiałe jest, że nie będziecie specjalnie przemalowywać pokoju, ale jeśli macie wybór pomieszczenia, to wybierzcie takie, które da Wam najładniejsze zdjęcia.

Detale

Proszę przygotujcie w jednym miejscu wszystkie detale, czyli: obrączki, bukiety, buty, welon, podwiązkę, biżuterię, spinki do koszuli, krawat/muszkę, perfumy, zaproszenia, czy inne elementy, które są dla Was ważne w tym dniu.
Detale ślubne

Otoczenie

Uporządkujcie pokój, w którym będą robione zdjęcia. Wynieście zbędne rzeczy, naczynia, ubrania itd. Możecie za to postawić gdzieś Wasze wspólne zdjęcie :)

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO


Do błogosławieństwa podobnie jak do przygotowań wybierzcie duży i jasny pokój. Najlepiej jeśli fotograf/kamerzysta ma możliwość stanięcia obok Was lub za Wami. Dzięki temu może uwiecznić emocje na twarzach rodziny.

Pamiętajcie, że błogosławieństwo powinno odbyć się na tyle wcześnie, by każdy z gości spokojnie mógł dotrzeć do Kościoła.

Szczególnie zwracajcie uwagę na to, by fotograf i kamerzysta miał możliwość dotarcia tam przed Wami, więc nie śpieszcie się zbytnio.

Jeśli wiecie, że sąsiedzi, czy znajomi przygotują dla Was bramę, to dobrze jest o tym wspomnieć  ekipie foto/video.ŚLUBRodzina

Poproście rodziców, by usiedli w pierwszych ławkach. Jeśli są inne ważne dla Was osoby, to wskażcie je fotografowi.

Przysięga

Bardzo ważna uwaga. Pamiętajcie, że przysięgę składacie sobie. Stańcie więc przodem do siebie, a nie do księdza i patrzcie sobie w oczy. Wkładajcie obrączki powoli, trzymając je w dwóch palcach, by były widoczne.

Wejście/wyjście

Jeśli przy wejściu do Kościoła wita Was ksiądz, a potem Was wprowadza, to odczekajcie chwilę i idzie kilka kroków za nim. Nie ruszajcie od razu. Idźcie powoli. Tak samo podczas wyjścia starajcie się iść spokojnie i powoli. Dajcie mi chwilę na wyjście z Kościoła i zmianę ustawień aparatu. Jeśli chcecie wybiec, to po prostu uprzedźcie :)


Wejście do Kościoła. Ślub w Lublinie.Nowożeńcy wychodzą z Kościoła.

Panna Młoda przy podchodzeniu pod ołtarz powinna zostawić bukiet na klęczniku lub dać go świadkowej. W czasie ślubowania nie jest on potrzebny, a wręcz przeszkadza - szczególnie podczas nakładania obrączek.


Nakładanie obrączek.

Zdjęcie grupowe

Jeśli chcecie zdjęcie grupowe przed Kościołem, to najlepiej by świadek zebrał gości jeszcze przed składaniem Wam życzeń, po życzeniach zazwyczaj goście się rozjeżdżają i szansa na wspólne zdjęcie w tym momencie ucieka.

Droga do sali

Nie śpieszcie się w drodze do sali weselnej. Najlepiej jeśli goście będą na miejscu przed Wami.
WESELE

Pierwszy taniec

Jeśli nie lubicie tańczyć - nie zmuszajcie się do wymyślnych figur. Wierzcie mi, ale na zdjęciach najlepiej wychodzi naturalność. Wasza miłość jest tu najważniejsza. Jeśli zależy Wam na romantycznych ujęciach, to patrzcie sobie w oczy, uśmiechajcie się, przytulajcie.

Dym

Jedna uwaga. Najlepszy do pięknych ujęć jest ciężki dym, czyli taki który unosi się przy podłodze. Jeśli wybierzecie zwykły dym, liczcie się z tym, że zdjęcia stracą kontrast i odrobinę kolorów. Krótko mówiąc wyobraźcie sobie chodzenie we mgle. Taki dym wygląda podobnie. Moim zdaniem nie wygląda to atrakcyjnie. Zwiększa widoczność laserów, ale warto tylko wtedy jeśli zespół rzeczywiście ma czym się pochwalić. Widziałam już sytuacje, że cała sala była zadymiona, a jedyny laser jaki był w posiadaniu DJ'a, to jaskrawy zielony.

Światła zespołu

Jeszcze odnośnie tych właśnie świateł. Tworzą one nienaturalne zabarwienie. Pewnie czasem widzieliście zdjęcia całe różowe, albo niebieskie? Nie da się z takich ujęć uratować normalnego koloru skóry, dlatego podczas podziękowań dla rodziców, toastów - starajcie się stać tyłem do zespołu. Podczas tańca również większość ujęć będę Wam robić właśnie pod światło. Tak, by ująć cały jego urok.Pierwszy taniec, wesele.

Zachowujcie się naturalnie, ale pamiętajcie o sobie i uśmiechu! :)

Pierwszy taniec, wesele.

O każdej zmianie warto mnie poinformować, tak bym mogła lepiej się przygotować do sytuacji :)

Bądźcie pogodnie nastawieni :)
Zdjęcia wyłapują wiele, więc zdenerwowanie i niepokój również mogą być widoczne.
Starajcie się być naturalni i odprężeni, w końcu to Wasz wielki dzień! :)

--- Barbara Gnyp -- Fotografia ślubna -- Lublin ---

Copyright © Fotografia ślubna Lublin | Fotograf Lublin , Barbara Gnyp Fotografia